Med milsvid utsikt, knutat timmer och ett genuint intresse för människor är Green Hotel i Tällberg en perfekt plats för inspirerande konferenser och möten. Värdskap, kvalitet och omsorg är viktigt för oss och vi gör vårt yttersta för att sätta ihop en lösning som passar just dig och ditt möte. Just nu bjuder vi på lokalhyran!
Alla våra 5 möteslokaler är luftiga och har all den teknik du behöver. Det finns också gott om utrymmen för grupparbeten. Varför inte förlägga delar av konferensen utomhus? Utsikten över Siljan är magisk och frisk luft gynnar kreativiteten.
Just nu bjuder vi på lokalhyran! Gäller nya bokningar som genomförs under 2023, boka senast 31 juli 2023. Kan ej kombineras med andra erbjudande eller rabatter. Helpension från 1745 kr per person i enkelrum.
Med milsvid utsikt, knutat timmer och ett genuint intresse för människor är Green Hotel en perfekt plats för inspirerande konferenser och möten. Värdskap, kvalitet och omsorg är viktigt för oss och vi gör vårt yttersta för att sätta ihop en lösning som passar just er och ert möte
Våra konferenslokaler är ljusa och luftiga med god ventilation. Samtliga har fönster med utsikt mot Siljan eller hotellparken. Fönster, i vissa lokaler altandörr, går att öppna direkt mot naturen. WiFi, projektor, White board, blädderblock, block och pennor samt vatten frukt och godis ingår i alla lokaler.
God och näringsrik mat är viktigt for oss. Vi är stolta över vår mat, framförallt för att vi vet vad som finns på tallriken. I vår restaurang lagas all mat från grunden med råvaror från våra lokala närliggande gårdar och producenter. I konferenspaketet ingår alltid 2-rätters middag, välj om du vill ha förrätt och varmrätt eller varmrätt och dessert. Självklart kan du utöka till 3-rätters middag. Vill du ha smörgås, kaffebröd eller smoothie till fikat, du väljer själv vad som passar dig bäst.
Vi har gott om utrymmen för spontana möten och för samkväm på kvällen. Bar med dans på glasdäck över poolen är ett uppskattat inslag efter middagen.
Våra 100 rum är personligt inredda. Många har utsikt över Siljan – mot tillägg går det att uppgradera till ett. Sköna sängar får vi ofta höra att vi har.
Vi jobbar i folkdräkt och våra rumsnycklar hänger på en liten dalahäst – vi vill bevara dalakulturen och föra traditionen vidare till nästa generation och nästa…