För kostnadsfri personlig hjälp att ta fram förslag efter era behov och genomföra bokning, hör av dig genom informationen här intill eller skicka en förfrågan genom vårt bokningsformulär.
Att bada i poolen som hänger på utsidan av Upper House, 50 meter upp i luften är kanske ingenting för dem som lider av höjdskräck. Men för dem finns det två inomhuspooler också.
Bryggaren i Västervik har bytt namn, med ny varumärkesprofil hoppas man attrahera flera konferensgäster.
Showgruppen Cirkus Cirkör sätter upp sin produktion "Wear it like a crown" på Artipelag, Värmdö.
Vi har ställt fem frågor till Thomas Nagel som blir ny vd på konferensanläggningen Skogshem och Wijk från och med januari 2014.
Just nu pågår utställningen "You and Me" av lettiska Inta Ruka på Fotografiska i Stockholm.
Ballroom 12 kallas de nya mötes- och eventlokalerna i Tolv Stockholm, Tele2 Arena. Vi har pratat med Thomas Backhammar som är försäljningsansvarig.
Rapparen Petter har öppnat snabbmatsstället KÄK i Hornstull, Stockholm.
Scandic Malmen i Stockholm firar sin femåring med livemusik. I fem år har Lilla hotellbaren varit välbesökt av artister och söderbor.
Mötespunkten under Tele2 Arena invigdes i helgen. Men vi kunde inte vänta, KonferensVärlden var på plats redan för en månad sedan och fick en förhandstitt på byggarbetsplatsen.
Vi gratulerar årets konditor - Patrik Fredriksson, som jobbar som chefskonditor på Clarion Hotel Post i Göteborg.
Åkerby Herrgård är beläget 7 km från Nora i Bergslagens magiska natur där skogar, sjöar, höjder och dalar skapar upplevelser utöver det vanliga. Här erbjuds skräddarsydda konferenspaket där man under två eller tre dagar bor bra och äter gott, har tillgång till lokaler och miljöer. Anläggningen har stor kapacitet och kan ta upp till 150 boende och har lokaler för 2–400 personer. Aktiviteter finns som berikar.
Boka en konferens för minst 10 personer på Vadstena Klosterhotel så bjuder vi på en historisk guidning. Bokningen ska göras 2025 men kan genomföras även 2026.
Välkomna till Idöborg, en egen ö, en dryg timme från Stockholm. Här kan vi erbjuda en heldag med god mat och aktiviteter såsom kajakpaddling och femkamp. Varva ned i vår vedeldade bastu med panoramautsikt innan ni välkomnas upp till vår nya lokal Ögonblicket med storslagen havsutsikt för middag och fest.
Samla kollegorna eller branschen för konferens i Stockholms äldsta öppna teaterhus. Här har Evert Taube och Red Hot Chilipeppers uppträtt och filmscener ur Ingmar Bergmans Oscarsbelönade Fanny och Alexander spelats in. En unik atmosfär som suttit i väggarna sen 1859.
Dags att ta konferensen eller kickoffen till nästa nivå? Välkommen till BeachClub DockSide – där havet möter pulsen från en exklusiv BeachClub!