För kostnadsfri personlig hjälp att ta fram förslag efter era behov och genomföra bokning, hör av dig genom informationen här intill eller skicka en förfrågan genom vårt bokningsformulär.
Eventdagarna flyttar fram positionerna under 2011 och intar de mer attraktiva lokalerna i direkt anslutning till stora entrén på Svenska Mässan i Göteborg. Med rymden som mål tar Eventdagarna inte bara plats i entréplan utan slår ett slag för spektakulära resor i rymden, till oändligheten och vidare.
Det är nu klart vem som tar över efter Curt-Eric Holmquist som slutar den 31 mars. Ny underhållningschef på Liseberg blir den blir före detta Hultsfredsgeneralen Per Alexanderson.
Exotiska artister mönstrar på för tredje året i rad och får Tallinks fartyg att gunga i takt till härliga latinamerikanska rytmer. Carnaval Latino utgörs av äkta kubanska kabaréer som hyllats i såväl hemlandet som internationellt. Missa inte de sprudlande showerna som gjort stor succé – ”Cubano Cubano”, ”Varadero Fiesta” och ”Las Alturas de Simpson”.
Ägarduon bakom restaurang Vassa Eggen öppnar nästa vecka sin 4:e Albert & Jack’s-butik. Butiken ligger på Drottninggatan 22 med gemensam entré med det nya Systembolaget. I butiken läggs stort fokus på ostar, charkuterier, komponenter till måltider och surdegsbröd.
Skåne samlar över 20 000 produkter, 3 500 företag och 33 kommuner i en plattform så att de blir boknings- och betalbara online. Satsningen bygger på frivillig samverkan och är den största i sitt slag i Sverige.
I år är det 100 år sedan Bjertorp slott började byggas ute på Varaslätten, drygt en timme norr om Göteborg. Nu, hundra år senare, förvandlas gymnastiksalen höst upp i slottet till kreativt mötesrum signerat Stylt Trampoli.
Det blev storslam för SAS vid onsdagskvällens Grand Travel Award 2011 på Grand Hôtel i Stockholm.
Cecilia Lind, marknadschef på Bergendal Meetings och Jyrki Sahamies, Executive Housekeeper på Grand Hôtel, korades till Årets unga branschstjärnor 2011 på SHR Stockholms branschmingel den 14 februari på Café Opera. Stipendiaterna tilldelas 40 000 kronor vardera.
Hotellet kommer att bygga ytterligare 88 hotellrum och kommer därmed att ha 165 hotellrum sammanlagt, vilket är en ökning med mer än det dubbla. Alla tidigare byggda hotellrum kommer dessutom att renoveras och de 97 uthyrningsstugorna kommer att få en upprustning.
Den årliga golftävlingen arrangeras till förmån för UNICEF och har under fyra år bidragit med hela 3,5 miljoner kronor till organisationens vattenprojekt i Kenya. Det som från början var ett klassiskt golfevenemang har vuxit och 2010 års tävling bjöd även på mycket uppskattad föreläsning av legendaren och UNICEF-ambassadören Roger Moore, FN-ambassadören Jan Eliasson och Carolina Klüft. Nu byter tävlingen namn till ”Operakällaren Trophy”.
På Söderköpings Brunn finns det gott om utrymme för företag att samlas och planera verksamhetsåret. Vi förstår värdet av att kombinera produktivitet med avkoppling. Därför har vi satt ihop ett erbjudande på en Lunch–Lunchkonferens som inkluderar helpension, fri entré till vårt spa och en vacker konferenslokal, detta för att säkerställa att din tid hos oss är både givande, effektiv och minnesvärd.
Välkommen att fira in julen på det ikoniska Villa Foresta – en vintervacker oas ett stenkast från Stockholms citypuls. Här får ni en stämningsfull och inspirerande julkonferens utöver det vanliga som kombinerar nytta med nöje, smak med show, skratt med stillhet.
Vi bjuder på Romersk simhall & SPA!
Välkommen till en stämningsfull konferens med julbord på Blommenhof Hotell i Nyköping! Vi ligger nära, bara 800 meter från tågstationen. Här kombinerar ni möten i rogivande miljö med ett klassiskt julbord tillagat med kärlek och omtanke.
I vår medeltida miljö finns möjlighet till spännande aktiviteter och upplevelser, njut av årets fantastiska julbord och vårt julpyntade kloster.