För kostnadsfri personlig hjälp att ta fram förslag efter era behov och genomföra bokning, hör av dig genom informationen här intill eller skicka en förfrågan genom vårt bokningsformulär.
Konferenspärlor I år är det 25 år sedan Hotell Kristina slog upp portarna! Under dessa år har de gått från att vara elevhem till Sigtunaskolan till att bli ett 4-stjärnigt hotell och modern mötesanläggning.
På nya platser Aronsborgs Konferenshotell i Bålsta har fått en ny hotelldirektör. Det är Jessica Karlsson som fått uppdraget att fortsätta utveckla hotellet och dess konferensverksamhet.
Mötestrender När klubben Musikaliska Krog Gård Natt på Blaiseholmstorg öppnade förra året etablerade man sig snabbt som en av stadens främsta utomhusbarer. Nu går klubben samman med Berns och utmanar Stureplan som Stockholms nya nöjescentrum.
Nöje I år bjuder Grand Hôtel in till julshowen Tusen och en natt signerad en av landets mest framgångsrika artister, Charlotte Perrelli. Det blir en magisk kväll med en härlig blandning av fartfyllda låtar och ballader.
Event Hotellkedjan Clarion går in som ny officiell hotellpartner för Stockholm Pride 2015. Med sitt stora engagemang för människors lika rätt och värde kommer Clarion Hotel bli en synlig och aktiv samarbetspartner.
På nya platser Rezidor Hotel Group har utsett Alexandra Lilja Lindvik till ny PR- och kommunikationsdirektör i Norden. Alexandra blir därmed ansvarig för samtliga PR- och kommunikationsinsatser vid gruppens totalt 60 hotell och 15 000 rum i Norge, Sverige, Finland och Island. Hon startar idag den 11 maj 2015.
Hälsa & Spa En helt ny möjlighet till relax och njutning öppnar under året på Djurönäset. Arbetet med det nya bastulandskapet har påbörjats och pågår under sommaren för invigning till hösten.
Hälsa & Spa Grand Hôtel lanserar fyra nya spa-behandlingar, där två stycken – Grand Glow och Instant Glow, är speciellt framtagna för Grand Hôtel i samarbete med det världsberömda kosmetikföretaget Biologique Recherche. Utöver dessa tillkommer en anti-stressmassage under namnet Flow och en chakraflödesmassage.
Utställning Utställningen på Vår Gård kommer att visa Amanda Bomans svart-vita fotografier som har fotografiska referenser till Helmut Newton och Tuja Lindström. Utställningen som öppnar den 18 maj är öppen för allmänheten, inte bara för hotellets gäster, och är avgiftsfri.
Stora möten Scandic Hotels, Nordens största hotelloperatör, öppnar under 2018 ett nytt hotell – Scandic Portalen – vid Norges största mässanläggning i Lilleström. Lilleström är en av Norges viktigaste knutpunkter för affärsresande och det enda stoppet mellan flygplatsen och Oslo Centralstation.
Kombinera möten med energigivande upplevelser i sommar. På Hooks Herrgård i Småland njuter ni av fantastisk mat och dryck, nybakat konferensfika och härliga teamaktiviteter. Boka er konferens under v. 24–34 till extra fina priser. Dessutom bjuder vi på spa eller padel utan extra kostnad.
Välkommen att fira in julen på det ikoniska Villa Foresta – en vintervacker oas ett stenkast från Stockholms citypuls. Här får ni en stämningsfull och inspirerande julkonferens utöver det vanliga som kombinerar nytta med nöje, smak med show, skratt med stillhet.
Välkommen till ett klassiskt julbord i vacker skärgårdsmiljö – perfekt för företag som vill samla teamet inför årets slut. I vår nyrenoverade Bistro serveras hemlagade favoriter, gröna nyheter och julens mest omtyckta smaker – tillagat från grunden med kvalitet och omtanke. Kvällen avslutas med ett dignande dessertbord och hemlagat julgodis i sagolika Villa Skärtofta – en upplevelse i sig.
Här hos oss samlas många författare och har gjort under väldigt lång tid tillbaka. Vi har även haft äran att flera filmer har spelats in hos oss. Den kanske mest omtalade filmen är ”Bränn alla mina brev” av Alex Schulman. Vi vill nu erbjuda konferensgrupper att hyra lokala biografen Gröna ladan för sitt sällskap och se film ihop.
Dags att ta konferensen eller kickoffen till nästa nivå? Välkommen till BeachClub DockSide – där havet möter pulsen från en exklusiv BeachClub!