För kostnadsfri personlig hjälp att ta fram förslag efter era behov och genomföra bokning, hör av dig genom informationen här intill eller skicka en förfrågan genom vårt bokningsformulär.
Sedan maj 2010 har det gått att boka boende i hela Halland, online på Gekås hemsida. Detta är ett samarbete mellan Gekås och destinationsutvecklingsbolagen i Halland.
Den 26 januari bjuder Clarion Hotel Post i Göteborg in till en invigningsfest där Sveriges mest populära artister samlas för stor utomhuskonsert för att underhålla göteborgarna. Redan nu kan avslöjas att Tove Styrke och melodifestivalaktuella Ulrik Munther är två av de artister som sätter festlig stämning på invigningen, inramat av en sensationell ljusshow på det gamla posthusets fasad.
Laga mat tillsammans är både en rolig och lärorik aktivitet, både för nybörjaren och köksproffset!
Jimmy Myhrinder har rekryterats till tjänsten som ny spachef på Yasuragi Hasseludden. Han kommer närmast från Sturebadet där han arbetat i en liknande position. Jimmy har även lång erfarenhet från hälso- och träningsvärlden och en bakgrund som dansare.
Hur äter man ett vilt julbord om man är vegan? Tyrols Vilda Julbord har sedan 1983 dukat upp vilträtter och traditionell julmat, men i år finns även en julmeny med vilda inslag speciellt anpassad för veganer.
Som ett resultat av riksdagsbeslutet om sänkt restaurangmoms sänker Liseberg sina priser på mat och dryck i nöjesparken. Prissänkningarna träder i kraft i samband med vårpremiären 2012.
När finalen av Årets Kock 2012 avgörs i början av nästa år är det med bara stockholmare i startfältet. Vid deltävlingen Sista chansen den 23 november fördelades de fyra sista finalplatserna.
Ecologistic Award 2011 går till Sveriges första och hittills enda klimatneutrala destination, Sigtuna. Grunden är ett samarbete mellan hotell- och konferensanläggningar, Stockholm Arlanda Airport och Destination Sigtuna. Sedan 2009 har de arbetat tillsammans för att skapa en hållbar utveckling för destinationen.
Johan Hermansson är ny turistdirektör i Malmö. – Det ska bli riktigt kul att vara med och utveckla Malmö som besöksdestination, säger Johan Hermansson. Han ser Malmö som en spännande och kreativ destination som alltid överraskar.
Fastigheten på Sveavägen 44 i centrala Stockholm byggs just nu om och moderniseras. Första hyresgäst blir hotellkoncernen Nobis, med ett boutiquehotell innefattande 92 rum, restaurang, bar och konferens.
Oavsett om ni är en liten ledningsgrupp eller ett stort team, erbjuder vi på Björkhaga och Mullsjö Hotell & Konferens en inspirerande miljö med hög service. Boka er övernattningskonferens våren 2025, så bjuder vi på lokalhyran!
Nya ägare, ny restaurang, nytt koncept – dags att testa Skärgårdens nya destination!
Vi vet vikten av att hitta den där platsen, få planera efter egna önskemål och slutligen genomföra ett lyckat event tillsammans med teamet. Nu erbjuder vi exklusivitet utan extra kostnad, just för att hjälpa er skapa de där magiska dagarna.
Åkerby Herrgård är beläget 7 km från Nora i Bergslagens magiska natur där skogar, sjöar, höjder och dalar skapar upplevelser utöver det vanliga. Här erbjuds skräddarsydda konferenspaket där man under två eller tre dagar bor bra och äter gott, har tillgång till lokaler och miljöer. Anläggningen har stor kapacitet och kan ta upp till 150 boende och har lokaler för 2–400 personer. Aktiviteter finns som berikar.
Blicka ut över ett grönskande sommar-Stockholm och glittrande vatten – fira sommarens höjdpunkt hos oss på Villa Foresta, den perfekta platsen för en oförglömlig sommarfest och konferens!