För kostnadsfri personlig hjälp att ta fram förslag efter era behov och genomföra bokning, hör av dig genom informationen här intill eller skicka en förfrågan genom vårt bokningsformulär.
Luleå Airport är porten till Norrbotten och investeringen en milstolpe i flygplatsens utveckling. Nu startar etapp 1 av ombyggnaden, vilket innebär förändringar i gate 5. Nytt golv, nya toalettpartier, ny passkontroll och polisen får nya lokaler i anslutning till incheckningsområdet.
Löparloppet Strömmingsloppet är det första löparlopp i Sverige som blivit ett miljömärkt event av stiftelsen Håll Sverige Rent.
Efter många framgångsrika år tog tidens tand sin tribut på inredning, kök och matsal. En grundlig renovering beslutades därför med målet att skapa en elegant miljö som passar Stallmästaregårdens långa historia. Här har obruten gästgiveriverksamhet drivits sedan början av 1600-talet.
Varför har ni valt att teckna så stort avtal med SAS? – Vi äger inga egna flygplan eller hotell, vi är helt oberoende och våra kunder bestämmer vilka leverantörer vi ska jobba med. Under de ...
Under första kvartalet öppnades fyra nya hotell och man tecknade sex nya hotellavtal. I de nya hotellen ingår Rezidors första projekt i Guinea och Gabon i Afrika.
Nästan överallt i Göteborg kan man sova med grönt samvete. Över 80 procent av hotellen i staden är miljödiplomerade och målet är att alla ska bli det. – Vi stärker vår konkurrenskraft internationellt om vi är en hållbar destination, säger Stefan Johansson, ordförande i föreningen Göteborgshotellen.
Antalet gästnätter har ökat kraftigt, hela 11 procent, i Nynäshamns kommun. Den nya väg 73 är den främsta orsaken till den markanta ökningen.
Scandic Hotels certifierar sina hotell enligt normen Brandskyddat Hotell. Märkningen visar brandskyddsarbetet är väl fungerande och inbyggt i organisationen.
Scandic tecknar nytt avtal med Menigo efter en omfattande upphandling. Avgörande var Menigos egna lösningar och idéer, deras specialistkunskaper tillsammans med ett miljöengagemang.
När Strömkajen renoverats har marinarkeologerna gjort stora fynd. Utgrävningen vid Grand Hotel har frilagt flera skeppsvrak och spännande Stockholmshistoria. Den 3 april öppnar Showroom Grand på Sjöhistoriska museet med fynd, bilder och filmer från utgrävningen.
Upplev en konferens utöver det vanliga – i vårt unika konferens- och retreatcenter, beläget i ett före detta buddhistiskt tempel. Här möts ni av en atmosfär som andas stillhet, omtanke och inspiration, tillsammans med service på högsta nivå.
Fira årets stora höjdpunkt med ett julbord på TanumStrand tillsammans med kollegorna! Under perioden fredag 21 november till lördag 13 december 2025 dukar vi upp vårt härliga julbord varje fredag och lördag.
Under perioden 28 november – 20 december 2025 välkomnar vi er till en konferens i slottsmiljö där vardagen får guldkant. När ni bokar möte hos oss uppgraderar vi er kostnadsfritt till vår julinspirerade fyrarätters slottsmiddag – en smakupplevelse utöver det vanliga. Som extra julklapp står Rånästomten för lokalhyran under hela perioden.
Upplev julen på Isaberg! Kombinera konferens med den ultimata julfesten. Erbjudandet gäller från 28 november och utvald dagar fram till jul.
Inled julen med ett glas bubbel och snittar. Låt oss sedan servera dig en fantastisk smaksensation med julens smaker. Välj mellan 3- och 5-rätters julgourmet.