För kostnadsfri personlig hjälp att ta fram förslag efter era behov och genomföra bokning, hör av dig genom informationen här intill eller skicka en förfrågan genom vårt bokningsformulär.
I sin nya bok Drömkryssningar berättar författaren och kryssningsexperten Uno Grönkvist om alla de kryssningsdestinationer som finns runtom i världen, om de största sevärdheterna och lämpliga utflykter. Boken är en fristående fortsättning på Nyfiken på kryssningar som utkom förra året.
Årets Värdskap i Sörmland 2011 delades ut i förra veckan i samband med det årliga Omvärldsseminariet för besöksnäringen som arrangerades av Sörmlands turismutveckling AB. Årets vinnare blev Trosa Stadshotell & SPA. I år firar Sörmlands turismutveckling AB 10 år och delade året till ära ut ett extra pris Årets "kreativa" Värdskap som gick till besöksansvariga i Nyköpings Kommun.
I dagarna öppnade Ivars Matsal i anrika Tändstickspalatset. Sedan ett år bedriver Lundqvist & Lindqvist framgångsrikt konferensverksamhet i det magnifika palatset på Västra Trädgårdsgatan 15 i Stockholm, en gång i tiden huvudkontor och navet i Ivar Kreugers imperium.
Göteborgare och stockholmare har en sak gemensamt. De anser sig ha Sveriges bästa räkmackor. Inför firandet av den tredje upplagan av Räkmackans dag är det dags att avgöra saken. Sveriges flygresenärer får nu rösta fram var man får Sveriges bästa räkmacka!
Berns Salonger kortar av sitt namn till Berns. I samband med bytet får företaget även ny logotyp och grafisk profil för att tydliggöra Berns utbud.
Hans Östberg har utsetts till ny VD på Delegia AB och tillträder den 16 november i år. Han kommer närmast från SF Bio AB där han var Affärsområdeschef för SF Bio Konferens & Event.
Härmed bekräftas att Nobis AB (Operakällaren, Stallmästaregården Hotel Skeppsholmen, Hotel J, Nobis Hotel m.fl) och Furillen AB inleder ett affärsmässigt och kreativt samarbete från och med oktober 2011.
Clarion Collection utser varje år det hotell som serverar den bästa maten till sina gäster. I år gick utmärkelsen "Bästa kvällsbuffe" till Clarion Collection Hotel Carlscrona.
Det går fortsatt bra för hotellen i Karlstad. I augusti ökade logiintäkterna med 9,3 procent jämfört föregående år. Samtidigt minskade logiintäkterna med 5,5 procent i Sverige som helhet. Det visar färsk statistisk från SCB och Tillväxtverket.
Eventdagarna, den enda renodlade fackmässan inom eventsektorn, har köpts upp av Svenska Mässan. – En spännande mässa som kompletterar vår projektportfölj på ett utmärkt sätt, säger Rony Forsberg, t f affärsområdeschef på Svenska Mässan.
Högbo Brukshotell & Spa erbjuder den perfekta kombinationen av produktiva möten och välförtjänt återhämtning. Omgivet av grönskande skogar och vackra bruksmiljöer skapar vi en inspirerande atmosfär där idéer kan flöda och teamet kan stärkas. Våra moderna möteslokaler, prisbelönta matupplevelser och förstklassiga spaupplevelser gör att ni kan kombinera affärsnytta med välbefinnande.
Välkomna till Idöborg, en egen ö, en dryg timme från Stockholm. Här kan vi erbjuda en heldag med god mat och aktiviteter såsom kajakpaddling och femkamp. Varva ned i vår vedeldade bastu med panoramautsikt innan ni välkomnas upp till vår nya lokal Ögonblicket med storslagen havsutsikt för middag och fest.
Fira sommarens höjdpunkter med en oförglömlig fest på Näsby Slott! Låt historiens elegans möta dagens energi när ni samlas för en sommarfest, kickoff eller avslutningsmiddag i en miljö där det tidlösa och det moderna dansar tillsammans.
Dags att ta konferensen eller kickoffen till nästa nivå? Välkommen till BeachClub DockSide – där havet möter pulsen från en exklusiv BeachClub!
Välkomna till Strana där havet och bohuslänska kusten står i centrum! Kombinera teambuilding och kreativa samtal med en avslappnande stund i vårt nybyggda spa. Just nu erbjuder vi ett förmånligt mötespaket. Begränsat antal platser – boka idag!