För kostnadsfri personlig hjälp att ta fram förslag efter era behov och genomföra bokning, hör av dig genom informationen här intill eller skicka en förfrågan genom vårt bokningsformulär.
Art Nouveau-hotellet Esplanade på Strandvägen, ett av Stockholms mest anrika hotell, får ny ägare i form av Charlotte Mannerson. Charlotte förvärvade Pärlan Hotell på Östermalm den första oktober i år. Chalotte äger sedan tidigare Clarion Collection Hotel Wellington på Östermalm och är delägare i Storhogna Högfjällshotell & SPA i Vemdalen.
Tillsammans med den franska hotell- och restaurangkedjan Mama Shelter ingår nu hotellgruppen Accor i ett nytt partnerskap. Accor går in som ägare till 35 procent och ger samtidigt Mama Shelter tillgång till sina utvecklings- och distributionsnätverk.
Vackert att se på och smaker som levererar - vi pratar om julbordsbuffén på Radisson Blu Waterfront Hotel. Med Stadshuset och Riddarfjärden utanför fönstret dukar de upp sitt traditionella julbord mitt i stan. Julbordet serveras 2-20 december.
"Ett slags skönare liv" brukar Hooks Herrgård locka med, nu blir även julen skönare på gården.
Radisson Blu Royal Stavanger, den enda internationella hotellkedjan i Stavanger, har genomgått en omfattande renovering. Resultatet är ett hotell i absolut toppklass. Norsk natur har varit en stor inspiration i utformningen. Hotellets koncept Urban och Naturally Cool speglar dagens moderna livsstil.
På Restauraggalan den 3 november blev det klart att Printz segrade i kategorin Årets krogmiljö 2014. Restauranggalan vill med priset i kategori Årets krogmiljö uppmärksamma inredningskoncept och miljöer som höjer gästens trivsel och fångar upp samtidens trender för att skapa en extraordinär måltidsupplevelse.
Nu öppnar Villa Thalassa, Pålsjö, Helsingborg, för konferenser. Där finns 5 konferenslokaler anpassade till alla era behov. Den minsta lokal rymmer 2-12 personer och den största har plats för 40 personer.
Best Western har tecknat avtal för ett helt nytt, exklusivt hotell med 41 rum i landets huvudstad, Thimphu, i det fantastiska kungadömet Bhutan i Himalaya.
Det fyrstjärniga Hotell Lumber & Karle i Kvänum, Skaraborg, är nya medlemmar i Sweden Hotels. Hotellet, som firar i år 10-årsjubileum, erbjuder 44 fräscha hotellrum med stor matsal, plats för upp till 100 deltagare i event- och konferensverksamheten.
Nordic Choice Hotels bjöd på Fairtrade-kaffe och vann. På Fairtrade-världsdagen den 16 oktober deltog Nordic Choice Hotels i Fairtrade Challange Sverige, med samtliga hotellkedjor i Sverige och Norge, på en fikautmaning.
Ulfsunda Slott bjuder in till en vinterupplevelse där möten möter magi, och julens smaker får fransk finess.
Ge årets julfest en extra guldkant med delikatessjulbord, spa och övernattning i en fyrstjärnig premiumupplevelse. Tillgängliga datum: Vecka 49, 50 och 51.
Nytt år. Nya idéer. Nya mål. Ge teamet en inspirerande start på året och samla er för en konferens där ni får tid att tänka nytt, blicka framåt och tillsammans lägga grunden för 2027. Hos oss möts ni i en rofylld miljö med magisk utsikt över Siljan, närproducerad mat och personligt värdskap. Här finns utrymme för både fokuserade möten, kreativa samtal och välbehövlig återhämtning. Aktiviteter finns att boka för de äventyrliga. Kickstarta 2027 med oss på Green Hotel
Samla teamet för två konferensdagar med övernattning i privat sjö- och skogsmiljö, endast 30–35 minuter från Göteborg. När ni bokar vårt konferenspaket ingår även en natt i Gråbogårdens glampingdome utan extra kostnad.
Samla kollegorna för en stämningsfull julupplevelse på vackra Vadstena Klosterhotel. I anrika Restaurant Munkklostret väntar en kväll med julens smaker, gemenskap och genuin julstämning – en perfekt inramning för att avrunda året tillsammans.