För kostnadsfri personlig hjälp att ta fram förslag efter era behov och genomföra bokning, hör av dig genom informationen här intill eller skicka en förfrågan genom vårt bokningsformulär.
Den 1 september 2010 blir Skellefteå Stadshotell medlem i Best Western Hotels och därmed har kedjan 74 hotell på 52 orter i Sverige
Anders Ehrling, tidigare VD för SAS Sverige, blir ny koncernchef och VD för Nordens ledande hotellkedja Scandic. Anders Ehrling tillträder den 1 september i år.
Under hela sommaren förvandlas konferensavdelningarna ombord på Tallinks och Silja Lines fartyg till gigantiska lekrum för de yngsta Östersjöresenärerna. Flera hundra kvadratmeter konferensyta har byggts om för att ge utrymme för extra leklust och äventyr ute till havs.
1 september 2010 utökar Best Western Hotels med ännu ett hotell i Västerås då Best Western Mälaren Hotell & Konferens blir kedjans 73:e hotell i Sverige.
Hansen Event & Conference som tillsammans med 2Entertain och Wallmans Nöjen ingår i 2E Group stärker sin position som eventbyrå i Stockholm.
Clarion Hotels fortsätter att expandera med nya hotell. Hotellkedjan har genom moderbolaget Choice Hotels Scandinavia tecknat ett 20-årigt hyresavtal med Skanska om att driva ett nytt hotell med kongressanläggning mitt i Malmö. Clarion Hotels spektakulära nytillskott beräknas stå klart 2014.
Experium är ett upplevelsecentra i Lindvallen Sälen som samlar äventyrsbad, spa, bastuvärld, bowling, lekrum, spel, 3D-bio, gym, shopping samt flertalet barer och restauranger under ett tak. Från och med juni i år blir Experium medlem i föreningen Svenska Spahotell.
2008 lanserade hotellkedjan Scandic sin nya vision med en sång, framförd av artisten Martin Stenmarck. Låten ”A million candles burning” blev en hit som sålde guld och klättrade upp till första plats på singellistan i Sverige. Nu är det dags igen – i dagarna börjar Martin Stenmarcks version av Keanes ”Everybody’s changing” spelas på radion.
Scandic blir den första hotellkedjan i världen att satsa på en helt ekologisk uniform till sina medarbetare. Uniformen ska få en egen personlighet och själ, den ska visa vidden av det nya Scandic och göra medarbetarna stolta när de bär den. Scandics nya ekologiska uniform kommer att designas av en ledande modedesigner – vem det blir avslöjas inom kort.
Mitt bland festligheterna och den stora IKEA TILLSAMMANS-utställningen på Skeppsbron invigs ett helt nytt hotell granne med Stockholms slott! 6-20 juni är det incheckning för en upplevelse utöver det vanliga – och gensvaret lät inte vänta på sig. På mindre än fem timmar var samtliga tält fullbokade!
Njut av ett exklusivt julbord på Sigtuna Stadshotell med havets delikatesser – hummer, ostron, havskräftor och krabba – tillsammans med klassiska svenska favoriter som sill och lax. Kvällen avslutas med utsökta desserter.
När vintern lägger sig över Mälaren dukar vi upp ett klassiskt svenskt julbord i Skyttegården. Här möts ni av doften av gran, ljus som brinner stilla och smaker som hör årstiden till. Samlas kring bordet, ta er tid och låt kvällen bli en stund att dela – nära naturen och nära varandra.
Samla teamet för två konferensdagar med övernattning i privat sjö- och skogsmiljö, endast 30–35 minuter från Göteborg. När ni bokar vårt konferenspaket ingår även en natt i Gråbogårdens glampingdome utan extra kostnad.
Nytt år. Nya idéer. Nya mål. Ge teamet en inspirerande start på året och samla er för en konferens där ni får tid att tänka nytt, blicka framåt och tillsammans lägga grunden för 2027. Hos oss möts ni i en rofylld miljö med magisk utsikt över Siljan, närproducerad mat och personligt värdskap. Här finns utrymme för både fokuserade möten, kreativa samtal och välbehövlig återhämtning. Aktiviteter finns att boka för de äventyrliga. Kickstarta 2027 med oss på Green Hotel
– sätt kronan på verket, ta del av vårt vintererbjudande januari-mars – Ett bra möte kräver mer än en bra lokal. Det behövs även ett perfekt avslut på mötesdagen. I vårt paket Guldkronan får ni båda: fri konferenslokal för det som ska göras, och fri sjöbastu med spabad för att sätta guldkant på mötesdagen när jobbet är klart. Självklart till vårt bästa helpensionspris!