För kostnadsfri personlig hjälp att ta fram förslag efter era behov och genomföra bokning, hör av dig genom informationen här intill eller skicka en förfrågan genom vårt bokningsformulär.
Planerna på ett eget konserthus på Åland har funnit i över 50 år. I början av april var det äntligen invigning av Ålands nya mötes och turistattraktion – Alandica kultur och kongress. Huset som ligger mitt i Mariehamn har en skandinavisk design som inspirerats av kärleken till havet.
Melker Andersson är kungen av Stockholms restaurang- och krogvärld. Sedan han öppnade sin första krog för 15 år sedan har stadens utbud blivit både bredare och bättre. Melker berättar för Konferensvärlden varför maten är så viktig för ett möte och bjuder på ett franskinspirerat musselrecept från kokboken SMAK.
Har du slut på idéer inför nästa företagsevent eller kick-off? Lugn. KonferensVärlden har fått en exklusiv intervju med den senaste stjärnan på New Yorks eventhimmel – Linnea Johansson. Hon rapporterar om de senaste trenderna inom fester, marknadsföring och design direkt från Manhattan.
I Orsa Grönklitt kan grupper konferera i vacker natur och med vilda djur som tigrar, vargar och isjörnar runt knuten. Den 18 maj var det invigning för världens största isbjörnspark, Polar World. Förhoppningen är att det två nyinflyttade isbjörnarna Wille och Ewa ska öka parkens sammanlagda antal besökare till 200 000 - bara i år.
Han är idrottsfantasten som byggt upp en av Sveriges största hotellkedjor från grunden. Efter över 40 år i branschen vet Bicky Chakraborty, VD och numera ensam ägare till Elite Hotels, vad som går hem hos gästerna. De senaste åren har Elite Hotels lagt allt mer fokus på konferensverksamheten. I februari 2010 öppnar ett nytt flaggskepp i den stora kvarnbyggnaden i Saltsjöqvarn utanför Stockholm.
På en resa till Island för ett par år sedan producerade fotografen Kristoffer Ingemansson en rad intressanta och vackra bilder. - Ett väldigt spännande landskap med ett helt fantastiskt djurliv!, säger Kristoffer som kommer planera in ytterligare resor till Island i framtiden. Bilderna finns att beskåda på Kristoffers hemsida, http://www.kfoto.se
Höj stämningen i teamet med vårt glöggdoftande bouleerbjudande!
Välkomna vintern med värme, gemenskap och riktigt god mat i skärgårdsmiljö. På Skogshem & Wijk skapar vi en stämningsfull inramning för årets kanske mest efterlängtade sammankomster – oavsett om det är med kollegorna, nätverket eller hela företaget.
Blicka ut över Hälsinglands vackraste utsikt från våra varma pooler, åk skidor genom byn och boka in ett vinterbad med bastutält nere på stranden.
Upplev en sprakande julkonferens på Hotell Södra Berget i Sundsvall med A True Rock’n Roll Christmas Show – en energifylld kväll fylld av rockabilly, nostalgi och julglädje.
I vår medeltida miljö finns möjlighet till spännande aktiviteter och upplevelser, njut av årets fantastiska julbord och vårt julpyntade kloster.