För kostnadsfri personlig hjälp att ta fram förslag efter era behov och genomföra bokning, hör av dig genom informationen här intill eller skicka en förfrågan genom vårt bokningsformulär.
Congrex presenterar Årets svenska konferensanläggningar i kategorierna Bästa service, Bästa konferensfacilitet, Bästa kök och Bästa totalupplevelse.
Skiptrip och Congrex inleder samarbete för att öka användningen av videomöten.
Hotellprofilen Petter Stordalen köper 11,3 miljoner aktier i Hurtigruten och blir bolagets sjätte största ägare.
Visual Conference Group och resebyrån Hogg Robinson Nordic har inlett ett samarbete. Data från Visual Conference Groups videosystem samt resedata från Hogg Robinson Nordic ger kunderna ett värdefullt statistikverktyg för effektiva möten.
Svenska Möten utökar sin portfölj med Vidbynäs Gård & Konferens i Nykvarn nära E20 och Södertälje, endast 40 minuter från centrala Stockholm. Vidbynäs Gård färdigställdes så sent som för tre år sedan och erbjuder en fräsch och modern anläggning för konferens- och privatgäster.
Löplabbet har hjälpt Elite Hotels att ta fram lämpliga joggingrundor med start direkt utanför hotelldörren. Samtliga hotell i kedjan har försetts med lokala löparkartor där Löplabbets slingor finns utmärkta. Det gör det enkelt att ta en joggingtur på resan, även för den som besöker en stad för första gången.
Ewa Persson, Lennart Svahn, Alexandra Pascalidou, Anders Olsson och Thomas Fogdö. Det är några av de som kommer att föreläsa under Mötesdagarna på Karlstad CCC, ett helt nytt koncept med inspiration under två intensiva veckor i juni och augusti.
– Jag känner mig hedrad över att få fortsätta leda den positiva utvecklingen som Bergendal har haft över åren, säger Key Dolk, som efterträder Carin Skoglund som går i pension efter 23 år som VD för Bergendal Meetings.
I sommar får alla gäster som checkar in på Mornington Hotel i Bromma ett ”campingkitt” och tillhörande picknickkorg. För att kunna utforska Stockholm ingår även fritt lån av cykel och den som vill uppleva stadens alla öar från vattnet kan låna hotellets kajaker.
Restaurangen på Uppsala Konsert & Kongress har fått Svanen-märkningen för sitt miljöarbete. Det innebär att man blir den första restaurangen i Uppsala som uppfyller Svanens högt satta kriterier. Endast ett 30-tal restauranger i Sverige har hittills fått denna miljöcertifiering, som kräver ett helhetssyn på miljö i allt från närproducerade råvaror till smart energiförbrukning.
Mellan maj och september erbjuder vi konferensgrupper (min. 25 personer) att kostnadsfritt uppgradera sin 3-rätters middag till en ljuvlig grillbuffé. Kockarna står ute i vår blommande rosengård och serverar direkt från grillen.
Samla kollegorna eller branschen för konferens i Stockholms äldsta öppna teaterhus. Här har Evert Taube och Red Hot Chilipeppers uppträtt och filmscener ur Ingmar Bergmans Oscarsbelönade Fanny och Alexander spelats in. En unik atmosfär som suttit i väggarna sen 1859.
Boka en inspirerande sommarkonferens eller kick off på vackra Vår Gård i Saltsjöbaden. En unik mötesplats i skärgården, där havet, naturen och kulturhistoriska miljöer skapar den perfekta inramningen för ert event.
Boka en inspirerande dag på Isaberg Höganloft som kombinerar produktiva möten med en härlig grillbuffé och spännande rodelåkning. Låt oss skapa oförglömliga minnen tillsammans - en perfekt balans mellan arbete och nöje!
Med närhet till Göteborg, Uddevalla, Sotenäs och Strömstad är Ulkeröds Gård en konferensanläggning med fokus på en matupplevelse långt utöver det vanliga. Den kreativa gårdsmiljön, maten och lugnet ger energi. Trivsamma och luftiga lokaler anpassade efter varje grupp och övernattning på gårdens hotell.