För kostnadsfri personlig hjälp att ta fram förslag efter era behov och genomföra bokning, hör av dig genom informationen här intill eller skicka en förfrågan genom vårt bokningsformulär.
Hälsa & Spa Frösö Parks spa öppnar i september men redan nu är det klart att de kommer att använda Kerstin Florians produkter.
Nöje Den långa bryggan är för många synonymt med Smögen, och i och med lanseringen av After Pier hoppas Hafvsbadet nu att locka allehanda gäster. Det kan vara bofasta, de som har fritidshus, båtgästerna och naturligtvis alla som bor på hotellet.
Event Guldäggsgalan 2015 blir den 54:e i ordningen och hålls på Stockholm Waterfront Congress Center den 29 april. Biljetterna till årets Guldäggsgala sålde slut i måndags och många står på kö för en biljett.
Efter fem Nu är våren äntligen här på riktigt! Vi närmar oss maj med stormsteg och snart slår dörrarna upp till Scandics uteserveringar och takterrasser. För att hjälpa dig hitta rätt i djungeln har vi valt att lista våra absolut skönaste ställen att hänga på i vår och sommar. Vi sammanfattar dem såhär; Great food, Great cocktails, Great feeling och Great locations!
Prisbelönta Countryside Awards 2015 går till Albert Kök, Hotell & Konferens i Trollhättan, Dala-Husby Hotell & Restaurang i Dala-Husby, Vadstena Klosterhotel i Vadstena och Västanå Slott i Gränna. Hotellen prisades för starka insatser under året på Albert Hotell i Trollhättan där Countryside Hotels kallat till årsmöte.
Prisbelönta Den 19-21 april anordnades Spadagarna där vinnarna i årets Spa Awards 2015 offentliggjordes. Det oberoende och fristående priset har delats ut sedan 2008 av en expertjury i samarbete med referensgrupp och konsumentpanel. Ystad Saltsjöbad tog hem vinsten i den mest prestigefyllda kategorin - Årets bästa spa. Hotellet tilldelades även två silver samt Svenska Spahotells Branschpris.
Utställning ABBA The Museum på Djurgården i Stockholm presenterar sin första separata foto-utställning ”ABBA by Calvero”. Det är en unikt framtagen fine art kollektion av de bästa bilderna på ABBA, i fullformat, av legendariska rock- och pop-fotografen Torbjörn Calvero. Flera av bilderna är aldrig tidigare visade. Det internationella intresset är stort.
På nya platser Efter åtta år som VD för Berns lämnar Yvonne Sörensen Björud sin tjänst för att gå vidare inom Stureplansgruppen. Under sin tid som VD har Yvonne Sörensen Björud genom målmedvetet arbete positionerat Berns som en av Stockholms mest kända destinationer.
Mötestrender PS Communication i Göteborg har fått förtroende att ansvara för invigningen av Göteborgs Nya Arena samt marknadsföring inför öppningen.
Hållbarhet & Miljö Gothia Towers har uppnått högsta nivå, Platina, i TripAdvisors Miljöledarprogram. Miljöledarprogrammet hjälper resenärer över hela världen att göra miljövänligare resor genom att lyfta fram hotell som tillämpar miljövänliga metoder.
Nya ägare, ny restaurang, nytt koncept – dags att testa Skärgårdens nya destination!
Välkomna till Strana där havet och bohuslänska kusten står i centrum! Kombinera teambuilding och kreativa samtal med en avslappnande stund i vårt nybyggda spa. Just nu erbjuder vi ett förmånligt mötespaket. Begränsat antal platser – boka idag!
Just nu får du 20% rabatt på alla konferenser som bokas in för genomförande under april, maj och juni. Kombinera möten med aktiviteter som lerduveskytte, yoga eller inspirerande föreläsningar m.m. – vi hjälper dig skapa upplägg för just er!
Passa på att boka din konferens på Nalen och ta del av ett fantastiskt erbjudande under 2025! Nalen bjuder på lokalhyran i utvalda rum vid bokning av konferens med heldagspaket. Bokas senast 30/06/25 och i mån av plats och går ej att kombinera med andra erbjudanden.
Åkerby Herrgård är beläget 7 km från Nora i Bergslagens magiska natur där skogar, sjöar, höjder och dalar skapar upplevelser utöver det vanliga. Här erbjuds skräddarsydda konferenspaket där man under två eller tre dagar bor bra och äter gott, har tillgång till lokaler och miljöer. Anläggningen har stor kapacitet och kan ta upp till 150 boende och har lokaler för 2–400 personer. Aktiviteter finns som berikar.